Biohumin’de Neden Turba Bulunmaz?

Düz ve yağmur bataklıkları, yağmur ormanı gibi, “kendi içinde kapalı  biyosönöz” olarak ekolojik dengenin korunması için en önemli faktörlerdendir. (Su, transpirasyon, klima, tür çeşitliliği, kaynak ve çukur)

Uyumlu bir bataklık/ çamur tarım arazisi bu türden yaşam alanlarının yağmalanması küresel ilkim ve su sorunlarını doğurmaktadır. Son 30 yıl içerisinde siyaset kurumu tarafından bir işletme yasağına tevessül etme çabaları  tamamen boşa gitmemiş gibi görünüyor. En azından İsviçre Federal Parlamentosu Turba’dan çıkmaya karar verip çağdaş makul bir konsept sundu. Konu doğru yola çıkana kadar birkaç yılın daha geçmesi gerek.

Kuşkusuz ki Isviçre o zamana kadar hala yılda 160.000 ton ithal etmektedir ki bunun % 85’i kompostların islahı için kullanılmaktadır. Buradan, hangi tarafın turbadan çıkma mücadelesi verdiği açık olarak ortadadır. Öyle ya da böyle, turba ve biyolojik atık hammadelerinden ibaret olan bir karışım sorunsuz bir bitki malzemesi yetiştirilirken bir  dayanak sunmaz.

Turba anlamı bizzat uzun zamandan beri gözde fazla büyütülmüştür: Sistemden bir defa çıkartıldığında turba kurur  su alma kabiliyetini kaybeder, turba substratı hidrofoblaşır ve böylelikle toprak için yeniden sorunlu madde haline gelir.