Biohumin’de Neden Kompost Bulunmaz?

Kompostlar, ham ürün hangi bölgeden alınmışsa, orada yaydırılmalıları gerekir. Besin maddelerinden yoksunluk  uygun bir şekilde bu alanlara doğru yanaşır ve gübre ve bitki koruyucularına olan kesintisiz sarfı azaltır. Bunun  dışında her şey kompost turizmini teşvik edip yabancı mikropların taşınması ile ilgili riski v.s artırır.  (Kontaminasyon)

Kaynak malzemenin birleşimi ve mensei nasıl tarif edilemez ise, nihai üründe kendisini bu şekilde gösterir. Bunun  sonucu geri dönüşüm toprakları fıçılarında sonuç olarak biyolojik aktif madde hava yetersizliği nedeniyle kalite  eksikliği anlamına gelmeyen mantar katmanı ve koku oluşabileceği uyarısı ortaya çıkar(Anaerobi).

Olgu, bunun aksine aerob bir malzemede ne fıçıda ne de yaydırım oluşumunun ortaya çıkmayacağıdır. Anaerobi(Hava yetersizliği) çürük müteharrikleri tarafından toprak yapım prosesindeki engelleme etkisini ifade edip her tür canlı için tehlikelidir(Soluk prosesi).

Nerede kötü kokan bir sey varsa, çürüyen bir sey var demektir. Bunun sonucu, sivrisinek, salyangozdan fusarium  ve klostritlere kadar bu türden zemin substratının güveni kazanılacaktır. Kompostların içinde nelerin saklı olduğunu bilmek isteyenlere en iyisi, kendi kompostlarını kendileri yapması önerilir.

Kompost Aşamaları

Biyokütle Toplama Yeri / Kaynak Malzeme
Biyokütle Toplama Yeri / Kaynak Malzeme

Anaerob Bozunum Aşamasında Biokütle
Anaerob Bozunum Aşamasında Biokütle

Ayıklama ve Sıcak Mayalama Öncesi Kompost
Ayıklama ve Sıcak Mayalama Öncesi Kompost