Biohuminde Neden Yıkama Artıkları Bulunmaz?

Yıkama artıkları patates veya şeker pancarı gibi tarım ve ziraat mahsullerinin yıkanması sonucu ortaya  çıkar. Bu yıkama artıkları topraksal malzemeler ile böcek, larva, nematot gibi organizmalar ile her şeyden önce bu yüzden tutulan ve çürümeye başlayan sporokarplar içermektedir.

Yıkama artık maddesindeki toprak oranı yönünden bile kalite bakımından tarlasından alındığı kalitesinden farklılık  göstermez. Tarla kimyasal gübre ve bitki koruyucu maddeler ile işlendiği takdirde, sadece tarla toprağı degil, bilakis sporokarbta yapışan arazi toprağının da kontamine olduğu kendiliğinden anlaşılır. Pestisitlerin kokteyl  karışımlarının tümü arazi ve geri dönüşüm toprağında kalıp biyolojik dengeyi sağlamak ve böylelikle de zeminin verimliliğini kalıcı olarak sağlayabilme mücadelesinde zeminlerin yapım aktivitesini tahrip eder.

Çamur havuzları zemin suyundaki zehirler çözülüp bitkiler tarafından alınır ve hücrelere dağılır. Tarım ürünlerinin  artık uzun vadeli dayanıklılığının olmayısının nedeni buradadır.