Biohumin’de Neden Yabancı Madde Bulunmaz?

Etken madde aplikasyonu yabancı madde olarak toprağa özgü olmayan tüm maddeler ifade edilmektedir. Gerek suni ürünler gerekse mineraller ile tipik olmayan canlı türleri ve yerli olmayan bitki malzemeleri bunlardan sayılır. Sonuncusuna biyolojik işgal olarak sınıflandırılmıştır.

Kimyasal olarak üretilen gübre ve bitki koruyucuların(Pestisitler) yani sıra Örn. Selat, polistirol suni yabancı maddelerdir.

Mineral maddeler, ne bölgeden kaynaklanan ne de ekilebilir zeminin kaynak kayasıyla(ana kaya) ilgili olan tüm kaya türleri ile ilgilidir. Diğerlerinin yanı sıra geniş aralıklarla nakledilebilen zeolitler ve vulkanitler buna örnektir. (Ayak izi)

Tipik olmayan canlı türleri ise, mantar hifleri, haşereler ve ağlı hayvanların geliştiği, kültüre yabancı olan ve buna  uygun olarak aşından sonra çürüğe sebebiyet verebilen tüm mikroplar, yumurtalar ve larvalardır. (örn. Ithal ve zemin asi maddeleri)

Genetik yapısı değiştirilmiş hücreler (GVO), verimli toprak ile ilgisi olmayan zeminlerin ekilebilirlik gelişimine karşı  duran tüm bitkiler ve artık maddeler de yabancı türden bitki ekim malzemelerinden sayılır. Bu türden bir malzeme  kokos elyafları örneğinde olduğu gibi aşırı büyük mesafeleri aşarak nakledilir. (Ayak izi)

Yabancı (Etken) Maddelerin Önleme Etkisi

Zararlı Madde Çökelmesi - Yıkama - Evaporasyon
Zararlı Madde Çökelmesi – Yıkama – Evaporasyon

Kristalin Termoplast, Polystyrol / Strafor
Kristalin Termoplast, Polystyrol / Strafor

Bitkisel Korucuğlari, Pestizidler (Biozideler)
Bitkisel Korucuğlari, Pestizidler (Biozideler)

Patojenez, Biyosit (Hücre Zehirleri, Çevre Zehirleri)
Patojenez, Biyosit (Hücre Zehirleri, Çevre Zehirleri)